Плюшкин и мъртвите души на колелетата

сряда, януари 22, 2014 0 Коментара

Отварям вратата на задната къща и се запътвам към предната. Задният двор е хлъзгав. Вали. Не дъжд, не сняг, ами мъгла вали. Сив облак от миниатюрни замръзнали частички е обгърнал света, бавно спускайки се в нахлуващата тъмнина. Чувствам как мъглата прониква в мен и вледенява дъха ми, а едновременно с това усещам как обувката ми се плъзга по бетона и земята ме дърпа към грубата си повърхност. Забавям крачка и така и не стигам до вратата на предната къща. Унесен и леко прегърбен, Плюшкин изплува като тъмносива сянка от безкрайно сивата действителност и плавно се носи към мен. Поздравявам го тихо. Той ми отговаря още по-тихо и сякаш за да направи поздрава си част от материалната реалност, ми подава ръка. Аз поемам грубата му възлеста лапа и ме обзема чувството, че пипам гума на велосипед. Дърпам бързо ръката си и го повеждам към мазето.

- Всичко е там долу, сега ще Ви го покажа. - обяснявам аз, слизайки стъпало по стъпало надолу по хлъзгавите стълби.

Плюшкин кимва и ме следва безмълвно. Едва сега забелязвам, че посредата на двора е оставил количката си, която много напомня на ремарке.

Вратата изскърцва, светвам лампата и тръгвам към нашето мазе. Той се движи зад мен бавно и онова, което вижда през решетките на другите мазета, кара погледа му да свети. Усещам как дъхът му се ускорява, очите му се навлажняват, коленете му се разтреперват и инстинктивно забързвам крачка. Плюшкин се затруднява да ме следва. Погледът му отключва катинарите, шари из мазетата и страстно гали прашасалото им съдържание. Аз отключвам нашето мазе и му показвам старите велосипеди. Обхваща ме истеричното чувство, че съм гола пред него, непознатия. Усещам как той плъзга погледа си към кашона с коледни играчки, старата прахосмукачка, неработещото радио и другите складирани неща в мазето.

- Това ли е всичко? - пита ме той.
- Това е.

Той прокарва ръка по ръждясалите рамки на колелата, дърпа звънеца и се усмихва като на сън. После грабва всеки велосипед в една ръка и се запътва навън. Опитите ми да му помогна по стълбите остават незабелязани. Плюшкин плавно вдига всяко от колелета в прегръдка, също като болно дете, пренася ги едно по едно внимателно по стълбите, полага ги върху количката си и ги завива със стар чувал.

- Благодаря Ви. - обръща се той към мен. - Ако някога имате още неща за изхвърляне, обадете ми се пак.
- Какво ще се случи с двата велосипеда сега? -любопитствам аз. - Ще ги продадете за старо желязо ли?

В съзнанието ми изплува приказката за старата улична лампа, която след дълги години служба бива изхвърлена. На края на приказката я претопяват и правят от нея писец. Дали и от моето колело пак ще стане нещо полезно? Или нещо опасно? Изведнъж се сещам за съдбовното падане с колелото пред един светофар. Дали има нещо като карма на вещите? Така че да се прераждат в нещо по-добро от това, което са били?

- За старо желязо ли? - сепва се той. - За да ги претопят? Не...

Плюшкин задърпва количката си. Задъхва се, старческите му кокали изпукват под тежестта ѝ, но той продължава уверено напред към предната къща. Аз му отварям вратата и за последен път поглеждам към количката. Знам, че в някое друго мазе старите велосипеди ще бъдат събудени за нов живот, материален или фантастичен...

Кажи ми откъде си и ще ти кажа колко струваш...

сряда, януари 15, 2014 0 Коментара

Честита нова година! Нека тя ни донесе много поводи за удовлетворение от самите себе си, мотивация, за да успеем да се обичаме въпреки себе си, и нека надмогнем някои персонални несъвършенства, наследени от предишните години. А на всички българи и румънци, живеещи в чужбина, пожелавам... да сме над някои неща.

Последната седмица се превърна в медийна дисекция на всевъзможни политически (не)коректни изказвания относно „прилива“ на български и румънски „емигранти по бедност“, както красиво са формулирали немските експерти. Вероятно се досещате кого визират, а именно тези хора, които по едни или други житейски, социални, образователни или трудови причини, по стечение на обстоятелствата до момента не са напуснали държавата, защото не са си го поставили за цел. Улесненията за нас (сборно понятие за българи и румънци, така и така винаги сме една „хомогенна“ група според немските и английските медии) са чисто банални. 

Все още да си в чужбина на моменти е емоционална клизма, все така не говориш ли езика, по-добре се върни оттам, откъдето си тръгнал, а ако не успееш сам да си създадеш връзки, и след 4 магистратури можеш да си си безработен. Но не, падат ограниченията и източноевропейците хукват като отвързани към западна европа, jawohl, идва ми иронично да възкликна.

За чужденците в Германия от горепосочените народности, последните седмици не бяха примамливи, за да изразиш гласно националността, разпределена ти по рождение. Не че някой от хората, които познавам, се е крил, но и некоординираните реакции на питащите са си открито дразнещи. В някои аспекти опасенията не са съвсем безпочвени, социалните има да му умуват каква челяд водят със себе си някои български или румънски малцинства със себе си. Само че, за да сме политически коректни, а не само да се бием в гърдите, че това е факт, трябва да се направят някои вметки:

  • Румънецът не е българин и българинът не е румънец. Надали на някой германец би му харесало постоянно да го наричат датчанин например...
  • София и Букурещ не са дублетни форми, географската карта го онагледява.       
  • Емиграцията има много лица. Студентите най-малко от всички претендират да „ограбят“ работните места на местното населения.
  • Емигрират академици, лекари, много можещи хора, и се поднасят курбан на чужда икономическа система, само защото в България тази е ...да кажем... плачевна.
  • Ако в Германия се прави разграничение между немци и такива с чуждестранни корени, то не държа всички ромски представители да бъдат категоризирани заедно с лекарите под общ знаменател „българин“. Дали страдам от нетолерантност е въпрос, който ме мъчи в свободното ми време, но все пак...
  • Емиграцията е част от развитието на една държава, нейно голямо богатство и много силен икономически коз, извор на по-изгодна работна ръка и на квалифицирани кадри, от каквите местните западноевропейски икономики се нуждаят.     

Докато германците плюят змии и гущери по повод приема ни в ЕС, аз се сещам за преразпределението на пазарните възможности в родния ми град. От 2007 до днешна дата, на територията на неголемия Пазарджик се повиха Пенни, Кауфланд и какво ли още не. Иначе казано, монетата винаги има две страни. Експандирането на европейския пазар е изгодно на българска почва, а пък и черноморските ни курорти не остават извън полезрението на западноевропейците. Време е да престанем да се надиграваме термонологично със широко затворени очи. 

Настрана политиката и икономиката, от чисто етична гледна точка е недопустимо създаването на представа за човека въз основа само и единствено на националността му!      

50 нюанса сиво отегчение? Не и за мен!

сряда, януари 08, 2014 0 Коментара

Вратата се отваря рязко и той влиза. Крачката му е дълга, върви леко превит напред, сивият му зимен балтон е разкопчан, а черният шал му стига до средата на корема. В едната си ръка носи старомоден касетофон, а в другата - дървена закачалка за палта, висока почти колкото него. Съблича се и окача балтона на закачалката, така че половината черна дъска остава скрита. След това сяда зад катедрата, изважда прояденото чекмедже на бюрото и го слага пред себе си обърнато с дъното нагоре, където поставя касетофона.

В стаята постепенно става тихо. Някой бързо ми подава тетрадката, която е обиколила класа, за да може всеки да препише домашното.

- Такааммм. - потрива ръце той. - Нека да проверим домашното. Искам първо да знам някой намери ли определение на думата "смисъл".

Половината клас забива нос в чиновете. Другата половина, която е преписала домашното от мен, ме поглежда въпросително. Аз поклащам глава за "не". Колкото и да търсих в различни речници, не намерих задоволително определение на "смисъл".

Затварям очи и "се правя на празно място". Представям си как би изглеждал чинът, ако не бях днес на училище. Визуализирам в съзнанието си празния стол, масата без тетрадката ми и се надявам, че излъчвам спокойствие и... отсъствие.

- Зорничке, и ти ли нищо не намери? - изтръгва ме от унеса познатият глас.

- Ами не, господине. За всяка друга дума намерих, но за "смисъл" не намерих определение, което да отговаря на моите разбирания.

- Ами разкажи ни тогава какви са твоите разбирания. - с иронична усмивка ме подканва той.

- Амииии... - измрънквам аз и усещам как червенината избива по страните ми. Нямам отговор на този въпрос. "Какво е смисъл? Какво наистина?", гърми в главата ми, но не успявам нищо да измисля.

- Опитай се да мислиш в другата посока. - помага ми той. - Какво се слува, ако няма смисъл?

- Ако кое няма смисъл? - питам аз объркано.

- Ако нищо няма смисъл! - изкрещява той и аз се обърквам още повече. - Какво правят хора, които не виждат никакъв смисъл в живота си?

- Еми сигурно се самоубиват... - избърборвам аз и веднага ме хваща още повече срам, че пак съм казала някакъв бисер, който ще бъде цитиран в бъдеще.

- Точно така! - кима обаче одобрително учителят. - Това означава, че смисълът е условие на живота.

И аз кимам. След това той ме кара да прочета и другите определения и часът по философия продължава нормално…

***

Този епизод от гимназиалния ми живот изниква в съзнанието ми една декемврийска сутрин, докато прекосявам Берлин с влака, за да стигна на работа. Седнала съм до прозореца и пред очите ми се сменят различни сиви като балтона на учителя ми картини на немската зима, от време на време прогорени от топлината на някой коледен базар. В ръката ми е сборник с разкази на Калин Терзийски, който съм на път да прочета, а в главата ми се мъдри въпросът "Защо?". Защо героите извършват постъпки, които ги правят нещастни, пропиляват си живота и накрая дори убиват хора, които обичат, или се самоубиват? Защо някой би писал за тях с такъв език, почти толкова грозен, колкото самите сцени? Защо е толкова популярен в България и защо печели дори международни награди? Изведнъж ми хрумва, че въпросът "Защо?" винаги е свързан със смисъла на нещата. Героите на Терзийски не намират смисъл в реалността, в която живеят. Той самият явно също не намира смисъл в това, да търси смисъла, и затова се опитва да каже на читателите си също да престанат да го търсят. При него всичко е безсмислено, сиво и отегчително. Също като "Погнусата" от реалността на Жан-Пол Сартр. Също като пепелявата берлинска зима през януари без коледните базари, без светлините и миризмата на греяно вино. О, извинете, може би все пак с виното, не за друго, ами защото Терзийски все за алкохолизма пише…

***

И така, какво е смисъл? Смисълът е нещо екзистенциално важно, както е модерно да се казва, условие за живот. Само че не просто за биологичното съществуване, както отбеляза учителят ми по философия в гимназията, ами за истинския живот, онзи отвъд физически неща като храната, пиенето, лошото време и подобни. Най-важното нещо на смисъла е, че е нещо като очила на реалността: дали ще тя ще бъде сива, грозна и скучна, или топла, пъстра и вълнуваща, е наше собствено решение. Затова и начинът, по който осмисляме живота си, не е просто резултат от някаква преценка, ами е най-важната предпоставка на нови преценки, основата, върху която строим бъдещето си.