Имало едно време... История за Пепеляшка

сряда, август 28, 2013 0 Коментара


Ти си моята Пепеляшка.“, казва ми той, след като току-що се е запознал с историята под формата на стар немски игрален филм. Явно в Африка приказката не е така позната, както в Европа. Аз се усмихвам. Усещам как рационалната част от мен се издига високо над дивана и поклащайки иронично рогатата си глава, наблюдава отгоре емоционалната ми половина, която от своя страна му се хвърля на врата с възторг. „Комплимент ли беше това?“, пита ироничното ми Аз. „Какво значение има? Пепеляшка си е Пепеляшка! Баста!“, отговаря романтичното ми Аз.

Когато бях малка, Пепеляшка беше любимата ми приказка. Обичах да ми я четат, да я гледам под формата на филм и по-късно да си я чета самичка. Знам, че всяко дете си има такава любима история, филм или приказка, която трябва да гледа или слуша отново и отново. Дори някои деца не искат да гледат нови филми или да им четат нови приказки, а искат само познатите. Като деца гледаме любимия филм сякаш не знаем какво ще се случи, слушаме познатата приказка сякаш историята е съвсем нова и накрая се радваме всеки път, че доброто е победило. Някои деца дори знаят толкова добре приказката наизуст, че протестират, ако четящият промени някоя дума от оригинала. А после, като пораснем, винаги търсим нова книга, нов филм или нова история и много рядко имаме нужда да прочетем старата за втори път. И това наричаме развитие, защото си мислим, че научаваме нещо ново…

Винаги съм знаела, че съм Пепеляшка.“, мисли си романтичното ми Аз. „А сега, когато и ТОЙ ме вижда по този начин, всичко е идеално.“ „А замисляла ли си се какво е станало с Пепеляшка, след като се е омъжила за принца?“, пита ироничното ми Аз. „Едва ли си е останала Пепеляшка, след като е престанала да спи в пепелта. Може би дори се е превърнала в зла кралица...“ Иронията в мен хихика. Романтиката в мен е озадачена от абсурдната мисъл, да се опиташ да видиш Пепеляшка омъжена. „След като Пепеляшка се омъжва за принца, не се случва нищо повече.“, отговаря романтичното ми Аз. „Тогава приказката започва отначало. Това е всичко.“
Казват, че цикличното време е типично за жените (по разбираеми причини), а линеарното – за мъжете. Това не е вярно. И двете времена живеят във всеки от нас. Всеки мисли както линеарно  с определени цели, придвижване напред, развитие, така и циклично – в празници, ритуали или събития, които се повтарят периодично. Линеарното е свързано с новото и непознатото, а цикличното – със старото, с това, което сме. Затова винаги четем една и съща приказка както като деца, така и като възрастни. Само че като възрастни се самозалъгваме, че като думите и героите са нови, и смисълът на приказката е различен. Всъщност е много трудно да разберем приказка, която вече не познаваме. Самият факт, че нещо ни харесва, показва, че откриваме в него познатото, че разпознаваме собствения си свят в него или поне това, което си мислим, че е реалността ни.

Еnsimismada II

сряда, август 21, 2013 0 Коментара

„Ти“
Те се завърнаха, когато най-малко имаше логика в появата им. Този път сънят ти беше плашещо реален, защото се разиграваше денем при отворени очи, блуждаещо съзнание и усещане за болка от несъвършенствата на човешките (и в частност собствените ти) импулси. Баналността на ежедневието извика своя антипод по време на патетично миене на чинии и то се случи така неочаквано, че една от иначе здравите икеени придобивки падна фронтално на пода, прерязвайки изпречил се на пътя показалец, който от своя страна не закъсня да закърви. Когато се наведе да събереш счупените парчетата, забеляза голяма капка кръв върху бялата повърхност. Странното беше не цвета или консистенцията й, а фактът, че изглеждаше някак жива, пулсираща, сякаш отправяше поглед на човек, на някой познат, едновременно близък и далечен. Не беше вече сама в стаята на съзнанието си, Нора отново заявяваше себе си...

„Те“
Против собствените си повърхностни очаквания за дребнаво заяждане или нескопосана свалка, първото запознанство на Нора и Пламен СЕ и ГИ прероди. Не говориха толкова един на друг, а един чрез друг. Желанието на Пламен да владее, всъщност таеше дълбокия му ужас да не се провали като по-големия си брат, започнал със забавления в дискотеки и периодично пушене на древа, което някак бе прераснало в любопитство към всеобразни „развеселяващи“ таблетки, докато не стана наложителна спешна медицинска намеса след свръхдоза. Смесица от страх, гняв и безсилие го караше да избягва директни конфронтации със семейството си, което сякаш се състоеше само от призраците на някога обичалите го хора. Той криеше белезите си чрез преекспонирано самочувствие, докато Нора криеше дълбоко душата си, излагайки на показ краката си. Парадоксалното беше, че колкото повече фалшифицираха себе си пред света, толкова повече раната капсулираше тях навътре към ядрото. Тази сходна черта ги накара да се огледат в другия. Пламен четеше желанията на Нора като книга, а тя го разбираше и се срамуваше от собственото си съдържание. Нейните женски очи от своя страна виждаха потенциалния мъж, в който Пламен би могъл да се превърне ако позволи на себе си да бъде лекуван с любов. Естествено те не си казаха това. Подхвърлиха си забележки за дължината на опашката пред излъскания клуб, за безсмисления лилав дрескоуд и за любимата марка цигари. Засрамени от безплодността на ситуацията, те се разбраха по-скоро с очи. Той ѝ кимна към алеята към реката, която раздираше града на две търсещи се половини. Тя се съгласи с едва идентифицирана усмивка и те тръгнаха към тъмната топлина: Tой, съблякъл напарфюмирано сако; Tя, боса, с 10-сантиметровите токчета в ръка.
Реката беше едновременно спасение и бездна в течна форма: спокойна и измамна, привидно плитка, но криеща подводни камъни. Нора и Пламен я съзерцаваха почти фанатично, за да скрият неловката нотка в себе си от другия. Бяха седнали на самия бетонен парапет, който водеше към обраслия с трева бряг, по който се подвизаваше салата от кърлежи, цветя, презервативи и бирени шишета: градска романтика! Но пък от двете им страни ги ображдаха ореховите клони, които в тъмнината ги скриваха от странични наблюдатели и им създаваха усещането за завръщане „вкъщи“...

„Аз”
Лесно е да се влюбиш, трудно да обичаш, предизвикателство да работиш по въпроса. Местоименията губят различия, когато са на една емоционална честота.
P.S.: "To fear love is to fear life, and those who fear life are already three parts dead."
Bertrand Russell

Вкусното предизвикателство

петък, август 09, 2013 0 Коментара

Без паника! Това не е любовно писмо, което да препишете 20 пъти на ръка и после да горите съзерцателно с мечтата, че истинската ви любов ще почука на вратата до 24 часа. По-смислено е! Бяхме поканени на вкусно предизвикателство, чиято цел е до голяма степен обмяна на вдъхновение между хора, които се обръщат към света чрез различни по форма блогове. Благодарим на P.A.I.R за поканата и им желаем още много вкусни предизвикателства и предизвикателни вкусотии.

1. Какво очаквате от блога си?

A: Понякога се питам, какво очаква той от мен, вероятно да вливам душата си в него, това и се случва. Надявам се той да продължава да ни свързва с готини хора със свежи идеи, които освен талантливи, са и мислещи и истински!


З: Блогът е един вид обещание към самата мен, че каквото и да става, няма да спирам да пиша. В моментите на мързел и самосъмнение очаквам от него ритник в задните части, както и солидно конско, което да ме измъкне от калната локва, в която съзерцавам отражението на собственото си бездействие.

2. Кое е любимото Ви за приготвяне ястие?

A: Тирамису с много кафе, за да покрива сладко-горчивите ми нужди.


З: Всяко ястие за мен е като момент с любим човек: има вълнуващи, скучни, забавни, тъжни, смешни и т.н., но всеки един от тях е равен по стойност на останалите, защото е съставна част от реалността... Иначе обичам ярки цветове и наситени аромати. Подправките са душата на ястието, те му придават тоналност и го превръщат в личност.

3. На каква музика обичате да се вихрите в кухнята?

A: Напоследък на бачата, тоест на музика, която ме кара да танцувам, това естествено е нож с две остриета и не особено удачна практика, ако искате да съхраните кухнята си в приличен вид...

З: На онази, която ми е влязла в главата, докато съм пазарувала в супермаркета, и не мога да спра да си тананикам, въпреки че не знам текста.

4. За кого сте вдъхновени да сготвите = да творите?

А: За хората, които обичам, има нещо много освобождаващо в това.


З: За поддържането на онези честно спечелени мазнинки по бедрата ми... И заради онзи момент, в който единственото по-хубаво от собственото ти наелектризиращо чувство от глава до пети са притворените му очи, тихите му стонове и устните му, омазани с храна в резултат на лакомията...

5. Какво Ви е отношението към експериментите с черпак в ръка?

А: Генeрално съм много за всякакъв тип готварски експерименти, но явно прекалявам, защото започнах да чувам въпроса: „Днес ще експериментираш ли или ще имаме вечеря? “:D

З: От една страна, клишетата са клишета, защото работят. (И защото рядко завършват с опушена кухня, лепнеща по трахеята кашлица у готвещия или овъглени котлони...) Но от друга страна, всеки майстор е бил чирак и всяко клише е било експеримент...

6. Как бихте поднесли следобедния чай?

A: Бих го заменила с капучино, гарнирано с бисквити с фъстъчен крем и ценна книга.

З: Ами изключвайки факта, че винаги забравям захарта, тъй като на мен не ми е необходима, най-доброто допълнение към чая са сладкиш с много канела, доволно количество възглавнички на дивана, сняг на парцали навън, плетиво на 5 куки и интересен разговор.

7. Кое кътче от Родината Ви е любимо?

А: Кюстендил, родният град на майка ми, ме зарежда с красотата на планината, енергията на лечебната минерална вода и силата на чувството за принадлежност.

З: Витоша, която виждах от прозореца си като малка...

8. Какво е мнението Ви за диетите?

А: Чудесна практика ако човек иска да мисли постоянно за храна, да си причини гастрит или да се превърне в кълбо от нерви. Други ползи не откривам.


З: С диетите, също като в любовта, човек трябва да открие онази, с която може да живее, докато смъртта ги раздели. Аз все още съм необвързана в този смисъл...

9. Какво четете?

A: В момента: Рей Бредбъри, „451° по Фаренхайт; Ben Goldacre, Bad Science; Ф. Скот Фицджералд, Великият Гетсби.

З: Тази седмица на ред е Albert Camus La peste
.
10.Мъжете или жените са по-добри кулинари?

A: Зависи кой кого се опитва да съблазни :)

З: Както казва една моя любима героиня, леля Огг, мъжете умеят да кулинарстват, а жените - да готвят. Двете в комбинация водят до оптимални резултати.

Sangría

петък, август 09, 2013 0 Коментара

Испания е известна с много красота, подправена с вкуса на средиземноморски темперамент. За много българи тя е, или поне беше, икономическа алтернатива за предпочитане пред заплащането на родна територия. За германците тя е възможност за досег със слънцето на достъпна цена. За мен самата е чисто и просто спасение с вкус на сангрия.

Животът е многолик. Спестявам на уважаемия читател словоохотливи дефиниции. Това, за което нямам време да мисля на фона на планираното берлинско ежедневие, е фактът, че освен отговорност, работа и почивка, той е и магия, която те заставя да я отразиш чрез себе си, дори и невинаги да искаш да вярваш в присъствието ѝ. На това ме научи Барселона.

Парк Гюел е една от основните туристически атракции за взаимно избутващи се камеромани, способни да получат кожно изгаряне от прекомерно излагане пред фотосветкавица. Самата аз безкрайно обичам да пътувам, но човешките маси от културоконсумиращи са в състояние да провокират не най-дружелюбната ми човешка проекция. Бях на път да се наметна с нея и с типично мрънкащо разочарование да заклеймя масовия туризъм, когато нетипично за слънчева Испания се занизаха дъждовни капки, за да измият тягостните настроения. В учудването си от развоя на времето, испанската ми приятелка и аз забързахме към най-близкото подобие на закрито пространство в самия парк, проектиран от Гауди. Между неподражаемите архитектурни острови се бяха събрали вече доста посетители, някои - насядали по земята, други, продължаващи да се снимат. За моя приятна изненада скривалището бързо се трансформира от подслон срещу метеорологични колебания в подиум за красота на група музиканти, които твърде много харесах, за да характеризирам като „улични“. Без да съм ценител на класическата музика, разпознах хармонията на класически симфонии, които съдържаха много повече. В тях отекваха звуците на многобройни часове на упорито упражнение, синхрон между хора, които очевидно бяха рамо до рамо, защото го желаеха, любов към музиката, която просъществува под предтекст на събиране на дарения в шапка, а всъщност тя даряваше хармония на хората.

Присъствието на музикантите между внушителните колони с цвят на карамел,
благодарността на хората, че „изгубеното“ им време се превърна в обогатяващо, облагородяващата енергия на състоянието на взаимно изживяване, преобразиха присъстващите. Видях го в замечтания поглед на приятелката си, в чиито очи се отразиха (не)изминали любови, в азиатските туристи, които се отказаха от камерите и се насладиха на настоящия момент, без да се опитват да го документират, във влюбената двойка, която не спря да се гали, усетих го и в себе си, намирайки се между смисъла на времето и времето на смисъла. Попадайки на място, което прилича едновременно на декор от филм с Хавиер Бардем и същевременно се доближава до личната ми представа за облика на захарната къща от приказката за Хензел и Гретел, аз започнах да вярвам в космическата хармония на човешката взаимонеобходимост. Чувството за любов и закрила ме обзе напълно  и ме изпрати обратно към спомен за подобна емоция. Тогава бях на 6, крачех по слабоосветената стълба в пещера, пълна с прилепи и, обратнопропорционално на логиката, се чувствах обичана и защитена, обградена от родителите си по пътя нагоре в Дяволското гърло. И до ден днешен, когато заседна временно в определено дяволски гърло, си припомням, че дестинацията не е плашеща, ако си в добра компания. Барселона ми пропомни, че носиш ли любовта в себе си, то тя заема мястото си в пъзела на човешката картина и прави самия теб (а и околните) евентуално по-добри?!