Списък с не-задачи
"Средностатистическият човек има списък с неща, които трябва да направи.
Най-успешните хора в света имат списък с неща, които трябва да престанат да правят." (Свободен превод по Робин Шарма)
Имало едно време един камилар. Един ден дошъл един пътник и поискал да попътува с камиларя из пустинята, за да не се изгуби, ако тръгне сам. Камиларят се съгласил и двамата потеглили. Дошла нощта и камиларят отишъл да върже камилите, за да не избягат в тъмното. Вместо да извади някакво въже обаче, той просто се приближил към камилите, накарал ги да седнат и направил във въздуха движения, сякаш ги връзва. Камилите послушно останали на едно място и на сутринта си били още там, където камиларят ги бил вързал с въображаемото въже. Той отишъл при тях и направил във въздуха движения, сякаш ги развръзва и те започнали веднага да се движат напред-назад. Пътникът наблюдавал целия процес, учудил се, но не казал нищо. На вечерта камиларят обаче повторил същото, камилите пак се кротнали и пътникът не се сдържал да попита:- Кажи ми камиларю, защо правиш така, сякаш връзваш камилите, а реално ги оставяш свободни и те могат да избягат по всяко време?- Те може и да са свободни, - отговорил камиларят. - но сами не знаят, че са свободни. По навик познават движенията за връзване и развръзване и само като ги видят, изпълняват това, което искам от тях. Защо да хабя въже да ги връзвам, като съзнанието им ги държи по-добре вързани от всяко въже?
![]() |
Нека погледнем на ежедневието си от една друга перспектива |
1. Женски сайтове

2. Сравнение с другите хора
Човекът е социално същество. Нека си признаем, всички го правим: "Тази е по-слаба от мен.", "Този има по-хубава кола.", "Това семейство беше на по-хубава почивка от нас." и т.н. Сравнението с околните е нещо естествено, което ни кара да се чувстваме "нормални", помага ни да отговорим на социалните очаквания и ни подтиква да намерим нови цели. Проблемът е, че често пъти пропускаме въпроса относно цената на онова, което искаме. Идеалната фигура например често е резултат от лишения и дисциплина, многото пари обикновено означават по-малко свободно време с близките или брак по сметка и така нататъка. Все неща, които не се вписват в ценностите и желанията на всички хора.
3. Социални мрежи
Някои казват, че фейсбук е платформа за маркетинг. Други - че е клюкарница. За мен той е комуникационен канал с хора, които виждам рядко, и... начин да си изгубя времето. Може би има нещо вярно във всяко твърдение. Може би социалните мрежи са черна дупка за свободното ни време и едновременно с това възможност да останеш в контакт с определени хора. Струва ми се обаче, че трябва да се стремим към рационалното им използване, а не да ги оставяме да ни "изсмучат" до обезличаване. Затова и нямам фейсбук-апликация на таблета, която с непрекъснатото си звънене да ме прекъсва и "разтрошава" мислите и ежедневието ми.
4. Негативизъм към другите

Истината е, че подобни критики към околните създават усещане за превъзходство. Чувстваш се като съдия на целия свят... А реално си съдия само на собствения си свят. Отрицателните изказвания се закотвят в съзнанието, изразяващите негативизма към самия теб и задръстват всяка положителна енергия.
Не казвам, че е лесно като човек перфекционист да живееш в Берлин, без да критикуваш себе си или другите. Градът е мръсен и шумен, пълно е с всякакви хора, времето тече бързо и много често съм потресена от начина, който някои майки се грижат за децата си. И въпреки това мрънкането не решава проблемите.
Но пък положителното мислене дава нови идеи. Затова сега сядам в метрото винаги до хората, които са ми най-малко симпатични. И търся красотата дори в мръсните чорапи, набутани при 30 градуса в груби немски сандали (засега безуспешно, но аз съм оптимист по природа).
5. Непрекъснато проверяване на телефона / мейла
Най-ценното, което можеш да дадеш на любим човек или занимание, е пълното си внимание. Това автоматично изключва бърникането по мобилния телефон и проверяването на електронната поща по време на вечеря например.
Освен в офиса, където е част от работата ми да бъда откриваема през цялото време, не проверявам мейла си непрекъснато. Да не говорим, че ако пиша нещо, е най-добре изобщо да нямам достъп до интернет.
0 Коментар(а):
Публикуване на коментар