Другата половина от леглото

петък, юли 31, 2015 0 Коментара

Снимка: Ana Sofia Guerreirinho
Помните ли аромата на майка си? Как като деца сте се сгушвали в нея и целият свят e изчезвал за момент? Моята винаги мирише на деликатен парфюм и хубав крем за ръце. За мен това е ароматът на женствеността, но и на обичното, топлото, с други думи, ароматът на „вкъщи“ (а не този на пудинг, за разлика от рекламата на д-р Йоткер!). Като малка обичах да си лягам на нейната половина от леглото, когато ми липсваше. Особено успокояващо беше да отпусна глава на перфектно изгладената й калъфка, защото тя винаги ухае(ше) на нея. Без проблем можех да надуша възглавниците на брат ми и баща ми. Когато вдишам аромата на любим човек, мога да заспя с усмивка на лице. И да се събудя по същия начин....
***
Има много теории за привличането и избора на партньор в различни дисциплини и жанрове. Като немски възпитаник клоня към резулатите на Макс Планк институт, според които излъчваният телесен аромат е пряко свързан с имунната система на човек и е силен индикатор за неговото здравословно състояние*. Това явление не е присъщо единствено на хората, но и на мишки, птици и риби. Следователно „подушвайки“ (надявам се не очевидно) потенциален партьор бихме могли на подсъзнателно ниво експресно да преценим неговата съвместимост със собствената имунна система. За всички динозаври-романтици това е чудесна новина, защото хвърля нова светлина върху определението на партньора като „половинка“ и „допълване“. На нивото на еволюционната биология, човекът, спящ дългосрочно на другата половина от леглото Ви, отговаря буквално на описанието!
Снимка: Klearchos Kapoutsis
Основната цел е създаване на потомство с по възможност широк спектър на имунни гени. Физическото привличане, съзнателното решение и интелектуалното допълване са си комплексен пакет и не винаги, да не кажа рядко, биват намерени в лицето на една и съща личност. Нещо като втори тото-шанс. На печелившите – честито!
***
След поредната късна смяна влизам „по тарлъци“, но боса в спалнята. Той отдавна спи, защото неговият режим включва ежедневно ставане в 7, докато моят на моменти предвижда прибиране вкъщи по това време. Не е обсебил егоизтично пространството, но не е и където очаквах да го видя. Вместо това, е забил нос във възглавницата, прегърнал я и е заспал дълбоко, усмихнат, на моята половина от леглото... 


*Повече по темата: Max-Planck-InstitutThe Guardian, NYTimes, Psychology Today.

„Непосилната лекота на битието“

четвъртък, юли 30, 2015 0 Коментара

С Милан Кундера сме родени на една и съща дата и след като и двамата сме Овни, човек би предположил, че си приличаме. Може и да има прилики. Огромните разлики в светогледа обаче очевидно се дължат на факта, че сме родени в различни години на различни места. Толкова различни, че четейки Кундера, физически чувствам пропастта между нас.

Не препоръчвам „Непосилната лекота на битието“ на никого, който има нужда от занимание за свободното си време. Дори и по някаква причина да му хареса, не мисля, че човек може едновременно да се забавлява с този роман и да го разбере в дълбочина. За сметка на това го препоръчвам на всички, родени между построяването на Берлинската стена и падането й, търсещи отговори на екзистенциални въпроси и желаещи да сравнят перспективите на различните поколения, живели в толкова различни условия. Не знам каква е била основната цел на романа, но съм убедена, че е много подходящ за четене и обсъждане в гимназията, когато идентичността на човека се формира всеки ден с нестихваща динамика.

>


За мен лично „Непосилната лекота на битието“ е отвратителен роман. От онези, които, отвращавайки ни, ни сближават със самите нас и ни карат да осъзнаем собствените си ценности, принципи и граници. А също и от онези, които искам да прочета, колкото се може по-бързо, да ги върна в библиотеката и да ги забравя завинаги, за да не се налага да мисля за тях и от ужас, че може би ще открия самата себе си в някой от така отблъскващите ме персонажи. Страхът е първото, което чувствам, четейки ги. Страх, че може би съм предала онова, което е важно за мен, а също и страх, че авторът може би наистина вярва в това, което описва, че може накрая той да се окаже прав, а аз да вярвам само в измислени неща.

Не открих себе си в нито една от героините и в нито един от героите на „Непосилната лекота на битието“. Може би и това е причината да пиша този пост за него и да продължавам да се занимавам с въпросите, които той задава.

Най-тегавият образ в романа е Тереза, която през по-голямата част е просто жертва: жертва на нещастната си и цинична майка, жертва на сексуален тормоз на работа, жертва на съпруга си, който й изневерява непрестанно, жертва на комунизма, който се опитва да проникне във всяко ъгълче на живота й и да й диктува какво да прави, и - преди всичко - жертва на собствения си слаб характер и на невъзможността да живее в мир със себе си.



Най-отблъскващият за мен персонаж в романа е съпругът й Томас, който е лекар и смята себе си за интелектуалец. Според автора любопитството на Томас и желанието му да прави открития го тласкат от една жена към друга. Жените го възприемат като властен и силен мъж, но самият той е изцяло зависим от любовта си към Тереза, която той разграничава от сексуалността си. Онова, което най-много ме отблъсква у него, не е точно навикът му да изневерява, а начинът, по който интерпретира поведението на хората и събитията около себе си, както и множеството му теории за действителността. Томас се опитва да намери закономерности в Битието, да създаде общовалидна „наука“ за реалността, в която живее. Той вярва, че това, което изпитва към Тереза, е любов (нещо, което аз се осмелявам да оспоря) и че има неща, които „трябва да ги бъде“. Затова, когато тя го напуска и се връща в комунистическа Чехословакия, той също зарязва обещаващата си работа в швейцарска болница и я последва. Защото така „трябва“. Именно теориите му и опитите му да мисли го превръщат във враг на комунистическия режим. В навечерието на руската окупация той публикува статия, в която сравнява чешкото правителство с Едип: както той поради незнание е допуснал грешка, така и те поради неразбирането си за това, че комунизмът е истинска катастрофа, са сгрешили. Изводът от статията е, че както Едип си избожда очите и напуска, така и чешките комунисти трябва да се самонакажат и да изчезнат.

Не възнемерявам да опъвам шевовете на този пост с размисли за комунизма, свободата на словото и ограничаването й. Не възнамерявам също да обяснявам защо мисля, че теориите на Томас са късогледи и сакати. „Непосилната лекота на битието“ има и герои, живеещи извън чешкия комунистически режим като любовницата на Томас Сабина, затова не бих казала, че Кундера обвинява само политическата система за нещастието на героите си, въпреки че критиката му е доста очевидна и добре основана. Това, което прави впечатление обаче, е зависимостта на „Битието“ както от политическите събития, така и от собствените решения на героите. Питам се само, дали общото настроение на епохата, описано в романа, е причинено от политическите обстоятелства, или е вярно и обратното: хората, живели по това време, са били с такава емоционална, морална и философска нагласа, която е довела до политическите режими...


А колкото до „непосилността“ и „лекотата“ на Битието, те много ми напомнят на „погнусата“ на Сартр. Кундера ги облича в концепта на свободата (и предателството), но обикновено това е свобода от нещо (от зависимостта, която една любовна връзка създава, от шпионите на правителството и т.н.), а не свобода за нещо или някакво действие. Затова и лекотата, скрита зад маската на свобода, е толкова непосилна: веднъж освобождавайки се, човек не знае какво следва след това и се чувства празен. Именно този вътрешен вакуум (, който е типичен за повечето посткомунистически общества) е далеч по-непосилен за човека от тежестта на принудите. Защото, съвсем в стила на Ницше, освобождаването от теглото на Битието не носи щастие (=лекота), а безтегловност, носи Нищото. И точно това е толкова далечно за мен, непознаваща времето, за което разказва Кундера. За мен Битието не е нито математическо уравнение, нито пък работи по законите на физиката, че отнемайки от лошото, да станем щастливи. За мен смисълът не е в изваждането на негативното, а в прибавянето на позитивното, в творческата енергия, която се увеличава, разпространявайки се, в способността да прибавяш и към чуждия, и към своя живот, и в непрестанното откриване на вече съществуващото съвършенство в света около нас.



„Тагни ме тук и тук и тук, навсякъде тагни ме...“

понеделник, юли 27, 2015 0 Коментара

Не гледам новини. Освен ако не съм в България, защото там телевизорите не се изключват, или пък съм на работа, защото участвам в продукцията на създаването на по осем емисии на смяна. Снощи случаят беше такъв. Докато на един от екраните зад мен течеше актуалната емисия, а аз бях потънала в трите компютърни екрана пред себе си, един от най-духовитите и провокативни говорители от английската редакция четеше напевно новостите от цял свят. Колкото и да бях потънала в собствените си задачи, две истории ме накараха да се обърна и да се заслушам с неприкрит интерес. Първата беше посветена на възможността за прилагане на ефикасно лечение на вируса на СПИН. Звучи като епохално откритие, дано да бъде също толкова успешно приложимо при хората, колкото се е оказало при лабораторните мишки. 

Докато си мислех колко е неизчерпаем потенциалът на човешката гениалност, покрай ушите ми мина информацията за друга „невероятна“ инициатива. На върха на най-високата планина в Япония вече има интернет – аплодисменти! Фактът сам по себе си е впечатляващ, но идва и аргументацията защо – за да могат посетителите на връх Фуджи да се снимат и непосредствено да се тагнат във фейсбук. Безспорно, важно е, нали помните пирамидата на Маслоу, сред екзистенциалните човешки потребности вече се нареждат и социалните мрежи:


Интервюираните посетители бяхa във възторг (с едно излъчено изключение, разбира се). Един от тях сподели впечатлен, че на върха всичко функционира, и интернетът, и покритието на телефоните. Той със собствените си уши чул как хора говорят по телефона с шефовете си за работа.... В държавата на карате, нинтендо, суши, но и каоши („смърт от преумора“), перманентната комуникация с работното място вероятно е задължителна. 

Но да се върнем към социалните мрежи. Намирайки се на спиращо дъха място сред природата, пред шанса да не си печеш мозъчните гънки пред компютър и да си спестих злоупотребата със смарт-фона, наистина, ама наистина-наистина ли човек има нужда от безжичен интернет, за да се тагне на секундата ФъФ фейсбук? Понякога не разбирам посоката на развитие на света, в който все по-малко реално живеем... 
Снимка: peaceful-jp-scenery

„Циганите на Сатурн“?!...

четвъртък, юли 23, 2015 0 Коментара

Снимка: Cinty Ionescu
Бях в България миналата седмица. Или в това, което остава от нея. Естествено, преживях и много вдъхновяващи срещи с дългогодишните ми приятели, хора, които, колкото и да не ми се иска, не са представителна извадка на актуалната действителност. Понеже не ми се пише генерална черна хроника, ще се концентрирам върху един аспект, който, където и да се намираш в страната, те застига. А в Пазарджик – направо те помита. Циганите.

Заглавието на статията е вандалски надпис, за който ми разказаха приятели. Той загатва или интереса на българина към астрономията, или креативно представена пропагадна към насилие. Нито сапуна, нито Сатурн ще ни спаси от проблемите с циганите. 

Снимка: Ορίζοντας Γεγονότων
Преди да продължа, държа да подчертая няколко необорими факта. Първият от тях е, че не съм обективна, колкото и да се стремя към това. Израснала съм с възпитанието, че тези хора са неконтролируема маса от непрестанно размножаващи се индивиди, които изсмукват социалните помощи. Това не беше съвсем разбираемо за детската ми психика. Обаче, когато баба ми ме предупреди да се пазя от циганката, с която играех на топка на село, защото имала въшки и била крадлива. Бързо се наложи да й повярвам и то по пътя на горчивия опит и по двата критерия. По-късно, вече тийнейджърка в Пазарджик, трябваше да се качвам винаги на тротоара на улицата по път за центъра на града, за да избегна шамар по седалищните части или вдигане на полата от циганин на колело, е, тогава нещата придобираха разбираеми дефиниции. Ще ви спестя останалите примери. Говорили са ми мръсотии, посягали са да ме докосват и какво ли още не и този акумулиран яд понякога пречи на обективната преценка. Може би. 

Вторият факт е, че никога не съм се опитвала да ги разбера. Да съдиш, без да разбираш, е ограничено. Така да бъде, поемам отговорност.

Третият факт е, че статистически погледнато, циганите, които политически некоректно ще наричам с истинското им име, скоро ще превъзхождат числено българското население. Вече в много училища в родния ми град класовете се състоят ако не изцяло, то предимно от циганчета. Или поне на хартия. Нека ходят на училище, нали това е пътят към мирното съжителство. Да де, ама те не ходят. Който не вярва, да намине по време на час в СОУ „Георги Гачев“ например. И да си води записки, ама мнооого внимателно.

Четвърто, „циганин“ не е нито диагноза, нито оправдание. Помните ли народната поговорка „Който не работи, не трябва да яде“? Доста симплифицирано, ама ако цял живот си на предизборни кебапчета и основната ти цел в живота е да откраднеш желязо и да се плодиш ... сори! Извинявам се на всички роми, които не отговарят на последното описание, а са образовани, интелигентни и културни членове на обществото, и такива има предполагам.

Снимка: Luciano
И сега към писано по преживяно. Да пътуваш в България с обществен транспорт си е сървайвър. Нито автобусния, нито железопътния транспорт са адекватни. На БДЖ ще посветя отделна статия или цяла книга, работното й заглавие за момента е „ПроКлетниците“. Докато в автобуса един циганин си играеше на телефона с включен бълбукащ звук, а други си крещяха и си миришеха зад мен под 40-градусовата жега, то ситуацията във влака миришеше от всякъде. Започвайки от купетата, смърдящи на тоалетна, минавайки през закъсненията и стигайки до безполезните опити на кондукторите да глобят нелегален псевдо-студент. На седалката срещу майка ми пък седеше циганин (като казах, че популацията им е нескромна, не се шегувах). На няколко метра от нас спипаният нелегален пътник крещеше на кондукторката, че не той е „нелегален, а цялата държава“. Интересна логика. Дълбоко вкоренена в народопсихологията ни. „Какво като съм нередовен, то цялата ни държава е такава“, ако мислехме по обратния път, „нека аз съм редовен и повече хора ще започнат да се стремят към същото“, току-виж и държавата ни спряла за момент да кърви. Наясно съм, че факторите са много и корупцията ни е по-октоподна от едноименния филм. Но понякога едно зърно ориз може да наклони везната. Следващото изказване на младия българин беше, че циганите пътували без пари, пък той, видите ли, трябвало да плаща. Ех, Бай Ганьо, може и да те пуснат в европейски дом, но пак си оставаш селянин. А циганинът на седалката срещу майка ми си мълчеше. Той не миришеше, не се държеше некултурно, не реагира на обидата и какво мислите – имаше билет...
***
В Германия ми промиха мозъка относно конструктивната критика. Тук проповядват, че не е достатъчно да се критикува, а е наложително да се правят конструктивни предложения. Ето ги моите:

– Да бъде задължително образованието за всички, независимо от етноса. Същото важи за работните часове, социалните помощи и законодателната дейност. „Никой не е над закона“ глави поредната медийна кампания, достатъчно напомпани обещания и празни приказки, отдавна им изтече давността.

– Да се вземат мерки за котролиране на раждаемостта на циганското население. Било то чрез сексуално образование или законови санкции. На това място здравият разум в лицето на Зори ми каза, че не мога да пропагандирам такова нещо, защото циганите „не са животни“. Говоря за модел на контрол над раждаемостта, не за кастрация все пак. Първото също звучи жестоко и радикално, но ми изглежда наложително... Или да продължаваме да пълним и домовете за деца с нещастни дечица без каквато и да било перспектива. Реално погледнато, не малка част от циганчетата попадат там. Това не е ли по-жестоко?

Снимка: Marjan Lazarevski
– Предлагам да интегрираме когото можем, тоест да го „побългарим“ (образно казано), визирам – да го образоваме. И като сме на тема образование, крайно време някои българи да се „очовечат“, тоест да спрат да се „циганят“ за един билет за влака (и не само). Особено тези, които могат да си го позволят. В противен случай, човек лесно би могъл да се обърка кой в цялата картинка е циганинът и кой – българинът...
Снимка: 
  

„Живеят две души във мойта гръд...“

сряда, юли 22, 2015 0 Коментара

...желаят те да бъдат разделени!
Едната тук, във земните гърди
с любовна, буйна страст се впива,
а другата над бездната мъглива
лети и дири мъдрите деди...
(Фауст I, Йохан Волфганг фон Гьоте)

Тръбата на парното завиваше и завършваше в крана за пускане и спиране, оставяйки празно пространство от около 10 см до ъгъла на кухнята. Ръката ми идеално се побираше там, можех да я напъхам чак до рамото, лягайки върху твърдата ракла, в която баба ми държеше преждите. Пък за кюфтетата да не говорим. Метнах ги във въздуха, те описаха лека дъга и почти елегантно се спуснаха в процепа, известен само на мен. Тупнаха на теракотения под, издавайки глух звук и изчезнаха завинаги от Битието. Почувствах облекчение. Бях решила проблема с обяда: хем кюфтетата бяха изчезнали, хем не се беше наложило да ги ям.

Мразех кюфтета. Както и мусака, тиквички с ориз, панирани чушки, пиле фрикасе и мляко с ориз. Като цяло мразех готвено. Имаше нещо прозаично в този вид храна. Сякаш самата миризма на манджата ме променяше, опитомяваше ме някакси и ме правеше социално същество. Интуитивно се съпротивлявах, отказвайки да ям каквото и да било готвено. Баба ми жива да я оплачеш. В чудо се виждаше да ме изхранва.

***

- Няма да ям повече. - казвам си, прибирайки двата вида кекс в хладилника. - Не съм гладна.
Хващам прахосмукачката и се запътвам към хола. Спирам се по пътя. Може би само едно парченце от шоколадовия... По дяволите, защо вчера не дадох на гостите малко повече за из път? Сега само ще ми се мота тука... Взимам си малко парченце, нахапвам го още в коридора и пускам прахосмукачката. Знам, че започна ли да върша работа, ще забравя за изкушението в хладилника.

Обичам домашната храна. Има нещо вълшебно в нея. Сякаш самият процес на приготвяне те променя, успокоява, уравновесява. Готвенето дава усещане за сигурност. За връзка с бабите ми и прабаба ми, както и с другите отдавна умрели жени в рода ми. Когато готвя, винаги знам коя съм. И не на последно място, готвенето дава усещане за контрол над обстоятелствата и за власт да ги промениш. За възможността да „храносмелиш“ всички катаклизми, стрес и емоции, които бушут в и около теб всеки ден.

Не съм забравила за храната. Мисълта за нея ме преследва през деня. Знаех, че ако не се изяде, ще се развали. Магията ще се развали, ще трябва да я изхвърля на боклука. Затова си взех още едно парченце. И още едно. Спестовна ли съм? Кой знае... А може би съм един вид канибал. Изяждайки я, всъщност за сетен път се свързвам с онези, които отдавна са си отишли, отказвам да погреба тленните отстанки на кулинарната магия, а вместо това ги поемам в мен, където ще се възпроизведат и ще живеят. Вечно. И във вечно раздвоение.

Страст на кристали? Не, на търкалета!

четвъртък, юли 16, 2015 0 Коментара

Наричат ни "поколението игрек" (generation y). Глезльовците на 20. век. Докато бабите и дядовците ни са преживели Световните войни и пълната катастрофа след тях, а майките и бащите ни са живели в периода на Студената война, ние живеем във виртуален свят. За нас всичко е виртуално: библиотеките, комуникацията, пазаруването, игрите, дори и страхът и рискът. И то не само заради новите технологии. Социолозите твърдят, че ние сме родени и израснали в почти "парникови" условия, без рискове и сериозни кризи, които да ни научат да сме смели, без принудата да работим в крехка детска възраст и без борбата за достъп до сносно образование. През детството ни парите все някак са стигали, бащите ни не са загинали на фронта, майките ни не са били принудени да изнемогват от работа, за да ни изхранят, а училището и университетът са били винаги нещо достижимо. Както и достъпът до информация. И ето ни сега, в началото на професионалните ни пътища, а по-голямата част от нас са вирнали крака, ритат във въздуха и плачат като новородени с пълни памперси. И защо? Защото не получават възможност да следват мечтите си, защото са разочаровани от избрания път, защото не правят онова, което наистина обичат. Нали Стив Джобс беше казал в онази си известна реч в Станфорд, че човек трябва да открие какво обича… Ако се бяхме научили просто да работим, вместо да мечтаем и обичаме, всичко щеше да е по-лесно. Или поне така казват някои учени и подчертават честотата, с която възрастните са ни карали да следваме мечтите си.

Ако и вие сте родени между 1983та и 1998ма, то и вие принадлежите към поколението игрек. И най-вероятно, четейки този текст, и вие като мен преминавате от една емоция в друга: любопитство, недоумение, изненада, несъгласие, съгласие, колебание… И сега какво?


В най-бурните водовъртежи на пубертета четях езотерична литература. Много езотерична. Не че джобните ми стигаха, за да си ги купувам: свалях си ги (полунелегално) от интернет или ги изчитах в някоя голяма книжарница, където никой не обръщаше внимание колко точно време прекарвам между рафтовете. С една дума, самообразовах се безплатно на тема вяра, позитивно мислене, духовни практики и други подобни. В момента не разполагам с нито една езотерична книга в хартиен формат, но пък съм си оставила няколко на компютъра в дигитален. Ей така, за спомен. А и защото напоследък преоткривам концепции, които преди не са ми били толкова ясни. Например твърдението на Шри Шри Равишанкар, че човек не бива да се води по емоциите си, защото те са непостоянни. Не че са лъжливи, не че се опитват да ни подведат. Просто се променят непрестанно, тласкайки като вълни всичко ту в едната, ту в другата посока, обърквайки ни и заплашвайки да ни потопят.

Четейки всички аргументи против това, да следваш страстта си, ту недоумявам от внезапната смяна на тенора, ту се съгласявам и се сещам за променливата природа на емоциите. Ако човек възприеме страстта като емоция, то следването на страстта се превръща в един вид каприз. Особено ако човек отказва да работи каквото и да било, което не му доставя удоволствие. И все пак не може ли човек да помири емоциите с разума, чувствата с дисциплината?


Сатиричен стек по аржентински

неделя, юли 12, 2015 0 Коментара

В тази статия няма рецепта за кървав стек, нито съвети за бързо усвояване на основите на тангото. Тази емоционална нация има още много какво да предложи на културно равнище. А именно „Диви истории“. Лентата е носител на номинация за най-добър чуждоезичен филм, но не това е основната мотивация за решението да й обърна внимание. Това е див, свеж, апокалиптичен и невероятно забавен коктейл от човешки емоции. Има сюжети, който те засмукват като прахосмукачка и те оставят да съжителстваш с главните действащи лица в торбичката й на фона на ежедневен прах. Просто не те пускат, сякаш са забелязали, че и ти не можеш да се отърсиш от тях. Явлението ми е до болка познато от контакта с книгите, така наречения пост-прочит-синдром. Подобно влияние на филм върху психиката си не отбелязвам често, затова и смятам, че в конкретния случай си струва да Ви го препоръчам. 
   
Ежедневието е трагикомедия, която може да достигне експлозивни величини, особено когато причината за сблъсък между двама души е... абсурдна. Когато малкото камъче обърне колата, а баналността е опънала като струна търпението на изтормозената човешка душа, то тогава... се разпукват черупките, въртят се сатъри и се ближат рани на фона на един разпадащ се декор. Когато демоните излязат, няма път назад. Насилието, оказва се, не е запазена марка на отделни лица, а е неотменна част от човешката природа: 
  

Плотът е посветен на шест кратки истории, описващи куриозни ситуации. Топосът на всяка от тях е различен и протагонистите на пръв поглед не са носители на нищо сходно, освен на добре гримирана страдаща душа, която след дълго подтискане изплува на емоционалната повърхност и експлодира, предизвиквайки кърваво цунами. Филмът обаче не е депресираща равносметка за злото у всеки от нас, а брилянтна трагикомедия, посветена на абсурдите, с които се сблъскваме ежедневно. 

Следва бърза скица на мозайката от съдби. Шест диви истории, посветени на:

1. ... пилот на самолет-камикадзе, който намира начин да отмъсти на наранилите го по време на житейския му път;

2. ... пиян тийнейджър, който прегазва бременна жена и богатият му татко се опитва да го измъкне от наказание, вербувайки градинаря;

3. ... сватба, която прилича на курбан, и на която се лее повече кръв от шампанско;

4. ... инжинерът, който първоначално има всичко, докато един ден (рождения ден на сина му) неправомерно колата му не бъде вдигната от паяк;

5. ... сервитьорката, която обслужва убиеца на родителите си и колежката й готвачка, която решава да вземе отмъщението в свои ръце и забравя  каузата, фиксирана в крайния резултат;

6. ... шофьорите, които се конкурират до смърт (буквално) за властта на лентата.


Тези така ежедневни ситуации биха могли да са част от сценария на всеки от нас. Все по-често се уверявам, че българите сме не по-малко експлозивни от латиноамериканците, не по-малки „кибритлии“. Може би точно по тази причина ми се иска повече хора на гледат този филм, посветен на случайни протагонисти, които за момент излизат от пътя на благоразумието. Защото всички сме в кукления театър на едно начервено общество, но трябва да си даваме по-често възможност за освежаване по време на антракта. И то преди да подивеем окончателно.


Технически детайли
Оригинално заглавие: Wild tales
Година: 2014
Директор: Дамян Сифрoн
Продуцент: Аугистин и Педро Алмодовар
Музика: Густаво Сантаолала
Синематография: Хавиер Хулия
В главните роли: Рикардо Дарин (Симон),
Дарио Грандинети (Салгадо),
Мариа Марул (Изабел),
Рита Кортезе (готвачката)
и други.

Извори: Imdb.com, youtube, google images.

Вечно пътуване

четвъртък, юли 09, 2015 0 Коментара

Андрже седна, паркирайки куфара пред себе си, и отвори черната раница.

- Вземи. - подаде той наполовина пълно шише с вода на Марчело, а за себе си извади бира.

Кръстоса крака също като останалите чакащи и отпи бавно. Жената до него беше рошава, по джапанки и леко понамирисваше. Беше заровила глава в една огромна книга, която прелистваше бързо и с нетърпение. Кой знае откога висеше тук и чакаше закъснелия си полет. Напомняше му малко на Малгоржата по време на сесия, изгубена сред хилядите й записки, далечна и недостъпна за него. Ех, Малгоржата, какво ли е станало с нея? Дали се е взела с онова докторче, дето все тичаше след нея в университета? Дали се вози в лъскава кола и носи скъпи рокли?

Хубаво момиче беше Малгоржата. И умно, все четеше някакви книги и уговаряше Андрже да се запише и той в университета. Пък на него хич не му харесваше ученето. Искаше да е свободен, да лети и пее като птичка. Птиците не се записват в университета, каза й той.

Ех, да можеше Малгоржата да го види сега. Изпечен от слънцето, заякнал от ходенето, дори няколко бели косъма имаше. Пиеше само скъпа бира, имаше си марков куфар и хубава раница. Че и дете имаше под своя опека. Той погледна към Марчело, който беше седнал на пода и кротко гледаше опашката от хора, чакащи за закъснелия полет до Брюксел. Андрже намери Марчело една зима под моста. Беше замръзнал и лежеше в безсъзнание. Андрже го стопли, нахрани го и накрая му даде малко водка за подкрепа. Марчело носеше в джоба си замръзнал бюрек от онзиден, който отказваше да изяде, защото после пак трябвало да проси. Беше избягал преди две седмици от баща си, който го биел.

Марчело свиреше малко на хармоника и знаеше да пее "Катюша" с руски акцент. Дума руски не говореше, ама руснаците били най-щедрите пътници в метрото, та баща му набързо го научил им пее, барем стане някой ден прочут уличен музикант и спре да проси. Марчело нямаше възраст. Беше дребничък, хилавичък, с малки детски ръчички, ама около очите му имаше бръчки, а кожата на лицето му беше опъната и суха като на възрастен човек. Черните му очи бяха винаги спокойни и някак примирени. Андрже никога не можеше да изкопчи от него за какво си мисли.

Рошавата жена прибра книгата и стана. Май ставаше време за качване на самолета. Андрже също нетърпеливо се размърда. Започна да му омръзва да седи тука. Погледна към часовника. Оставаше около час до полета. Време беше вече. Хората се раздвижиха и постепенно завлизаха един по един през стъклената врата. След малко пред гишето за регистрация на багаж нямаше вече никой освен Андрже и Марчело.

Андрже стана и се протегна. Прибра шишето с бира в раницата и я затвори.

- Време е. -  каза той, а Марчело вдигайки се от пода, се огледа плахо. После отиде до кошчето, остави празното шише от вода до него, огледа се отново, за да е сигурен, че никой не го наблюдава и бръкна в кошчето. Извади бутилка с недопита кола и я подаде на Андрже.

- Това ли е всичко? - попита той, а Марчело поклати глава. После се наведе отново над кошчето, пъхна си ръката вътре и затърси. Кошчето беше твърде дълбоко за малкото телце на Марчело и след малко той почти потъна вътре, без да успее да извади нищо.

- Мръдни се оттук. -  каза Андрже, бръкна в кошчето и  извади сандвич.

После се обърна, отвори претъпкания си куфар и напъха сандвича вътре. Махна на Марчело и тръгнаха. Язък за чакането, помисли си той. За едната кола и единия смачкан сандвич. Ама човек никога не знае на летището. Всеки закъснял полет е като билет от лотарията: до последно чакаш и не знаеш, дали и колко печелиш. Понякога печелиш, пък понякога губиш. Андрже нямаше много за губене освен времето си. А губенето на време му беше станало професия.

Андрже не считаше себе си за безделник или клошар. Той не взимаше социални помощи нито пък просеше, ами вместо това живееше от онова, което хората доброволно, макар и несъзнателно му даваха. Виждаше себе като ходеща и дишаща машина за рециклиране. Благородна машина беше Андрже, защото не само вземаше, ами и даваше на другите. Марчело направо разцъфна при него. Андрже не беше и бездомник. Какво да направи той, като се чувства у дома навсякъде? Като птичка беше: пееше и летеше от място на място. А гнездото му беше тук, на летището, при големите стоманени птици и милионите заблудени пътници, които минаваха също като мравки и оставяха храна, напитки, куфари и дрехи...


Сезонът на сватбите

неделя, юли 05, 2015 0 Коментара

Това лято е от нежните. От една страна приятелите ми в Германия се женят, някои от романтични подбуди, други по прагматични причини, а защо не и двете?! Начинът, по който уведомиха гостите за събитието, говори много за вкуса на гореспоменатите двойки. 

Снимка: Parekh Cards
Една приятелска двойка изпрати изрезка от вестник със статия относно любовната си история и общата им страт към веганското готвене. От снимката се усмихват двама свежари с черпак в ръка. Решили, че им е време за официално задомяване и деца. Дано да имат вкусно кулинарното и емоционалното съжителство!

Снимка: Albert Palmer
Друга прителка бърза да сключи свещения съюз, защото партньорът й работи в Катар, а тя трудно би могла да замине при него без алиби за виза, пък и ако искат легално се държат като двойка по улиците на Доха, то е силно препоръчително на ръката й да проблясва пръстен под лъчите на яркото арабско слънце. Той й предложил докато пиели кафе, по-скоро я попитал кога й е удобно да сключат брак. Та тя така лежерно покани и гостите. Бяхме се събрали около халбите с бира един следобед. Без шум и фанфари. Дано им е все така непретенциозно на душата! 

Отваряйки фейсбук по различни (не)обосноваеми причини за прахосване на ценно време, напоследък се натъквам на сватбени снимки на все повече бивши съученички. Което или означава, че по неписаните български правила на 26 незадомена (обаче опитомена) съм си презряла круша, или хората изпитват вътрешната необходимост да минат под венчилото непосредствено след като са изхвърчали от университета и то както си му е редът: като са се разбивали врати, търсели обувки, крали са булката, играла са се хора пред блока, ритали са се менчета, чупили са се питки и какво ли още не. Радвам се за приятелите ми, които са убедени, че това е техният път и сега е моментът за промяна. Смело и отговорно решение. Дано им е безметежно, красиво и празнично!
Снимка: Susanne Nilsson

На един тип сватба още не съм присъствала, а именно на еднополова. Знам, че е въпрос на време да долети някоя покана. Докато се прекръствате и си плюете в пазвата, нека помислим какво всъщност означава това. Двама души решават да живеят заедно, в един момент да легализират съжителството си. Дали защото имат емоционална необходимост, или просто защото семейните двойки биват поощрявани (поне в Германия на данъчно ниво). Няма да им лесно, но дано да е успешно!

За ЛЮБОВзнателните: нежността под никоя легална форма не би трябвало да предизвиква толкова обществени контроверсии. (Бел.ред.: Наблягам на „легална“, за да избегна употребата на дефиницията „нормална“, като цяло визирам тази, която се позовава на здравомислещите разбирания и изключва всички видове насилие и инцест.)

Дали защото учих, а и работя с хомосексуали представители и на двата пола (най-красивите телевизионни водещи, Мили дами, не се интересуват от вас, сори!), а и живея на емблематичен площад за хомесексулните в Берлин (Нолендорфплац), някак идеята за еднополов брак не ме смущава особено. Като цяло не държа да опаковат постоянно целия квартал в цветовете на дъгата, което се случва на практика, и да апелират по всякакъв повод за приемственост в общество, от което и те самите често се самооттласкват, защото носят страха от отхвърляне или вече са си изпатили. Обаче защо да не им бъде позволено да сключат съюз, от който много хетеро двойки бягат като дявол от тамян? Или както е казал народът, а понякога и Волен Сидеров: „Щом се обичат младите, нека се вземат!“. 
Снимка: Ben Salter
А Вие бихте ли отишли на еднополова сватба?

Квадрицепси и стилето

четвъртък, юли 02, 2015 0 Коментара


Бирата се лее с литри. Всички са вперили поглед в двадесет и два чифта крака, обути до коленете с бели чорапи и с доволно количество мускулна маса по бедрата. Топката се движи бързо към противниковата врата, всички затаяват дъх, потта, аха! ще се излее от огромния екран на телевизора ииии...

- Гооооллл!!! - провиква се възрастната италианка от най-крайната маса, скача от стола, мятайки ръце във въздуха, ярко червеният й маникюр проблясва в тъмното, хилядите й накити издрънчават като кабманка на крава, но в следващия момент фигурата й замръзва. - Ама как да не е гол? Топката влезе във вратата.

- Засада. - обажда се меланхолично съпругът й.

- Оф, тая съдийка е голяма овца ще знаеш. - изстрелва възмутено дамата и сяда отново.

Подминавам италианския ресторант, опитвайки се да не се смея. Спомням си как преди 4 години, когато Световното по футбол (за жени) беше в Германия, ускорените курсове по футбол за жени бяха станали много модерни. Намираха се всякакви лелки, баби и млади момичета, които плащаха, за да им обяснят правилата и терминологията на футбола. Само и само за да могат да гледат мачовете и да подкрепят немския национален отбор. И накрая какво? Германия изхвърча на полуфинал. Също като тази година в Канада.

Немците си мислят, че са големи феминисти. Периодично се стартират дискусии за равноправието на жените и мъжете на работа, прокарват се закони за отпуск по бащинство, а в повечето обяви за работа пише, че ако жена и мъж имат еднакви квалификации, ще вземат жената, защото искат да увеличат броя на женската си фирмена популация. В крайна сметка излиза обаче, че жените някакси никога нямат еднакви квалификации с мъжете, а ако си млада жена без деца, млада жена с малки деца, жена на средна възраст с деца, жена на средна възраст без деца, но омъжена, или като цяло някакъв вид жена, която има желанието да води и личен живот, шансовете ти за добра работа значително намаляват. Затова и ролята на жената като домакиня очевидно не може да бъде изтрита от немските представи, както показва по-долната реклама за Европейското по футбол за жени от преди 2 години.




Тазгодишната реклама на Националната телевизия също беше странна (показваше редици от обувки на висок ток, които за мен лично нямаха никаква връзка с футбол) и сигурно затова е изчезнала от Интернет.

Никак не е изненадващо, че на държави с дълги традиции в мъжкия футбол като Германия, Нигерия, Кот д'Ивоар или Бразилия някакси все не достига нещо, докато онези, които едва сега си поправят път във футбола като Япония например, успяват да се наложат. Онова, което не достига на първите, е вярата, убедеността в собствените качества. За пореден път футболът се оказва въпрос на идентичност, било то културна, национална или в този случай полова. И като казвам полова, нямам предвид просто равноправие на жените и мъжете на базата на някакви политически решения, защото поне в Германия такива не липсват: футболистките са презентни в медиите и в немския обществен живот, за женски футбол се говори и извън рамките на международните състезания, има женска бундеслига, както и игри за Купата на УЕФА, а и се наливат доста пари. Проблемът е, че обикновено мъжкият футбол е просто футбол, докато женският е женски футбол. Сравнението с мъжете присъства неотменно, игрите често пъти биват виждани не просто като спорт, ами като женски спорт, т.е. в контекста на женската идентичност (пък никога не съм виждала реклами за Световното по мъжки футбол, на които футболистите да ремонтират колата си например). Извън Европа това е малко по-различно, както се вижда в актуалния трейлър в подкрепа на американския отбор. Затова може би не е само въпрос на късмет, че именно те се класираха за Финала, а не немкините: