Като новоизлюпена студентка често ми се случваше: нямах време, дето се вика, да си измия зъбите! („Ааа, Зори, зъбите трябва да се мият...“, проточваше баба ми по телефона и в главата си ясно виждах как размахва пръст. „Бабо, това беше метафора!“) Лекции, работа, библиотека, новопоявили се домакински задължения, нови социални контакти. Имах чувството, че денонощието изведнъж е станало тясно за моите нужди. Просто ми трябваше повече време. А нямах!
Сигурно се сещате за какво говоря. Ставаш, цял ден се напъваш да си свършиш работата, накрая си свършил около половината и нямаш нито време, нито сили да измиеш чиниите, пък камо ли да си кажеш две приказки с наистина важните хора. Кой ви краде времето ли? Ами ще ви кажа: сивите господа.
Сега не ми казвайте, че не знаете кои са сивите господа. Ако наистина не знаете, ви препоръчвам още сега да си намерите „Момо“ от Михаел Енде и да я прочетете. Ако пък знаете кои са сивите господа и въпреки това си знание все още не успявате да се справите с тях, също ви препоръчвам да намерите книгата и да се позанимаете с нея. И накрая, също толкова я препоръчвам на онези, които си търсят приятно и бързо четиво за лятото. И не ми излизайте с това, че била за деца: по-подходяща книга за заети възрастни хора, здраве му кажи!
И така, Момо е малко момиченце с огромно въображение, което живее сам-самичко в покрайнините (В покрайнините на какво ли? Има ли значение?) и има дарбата да си играе с другите деца. Казвам дарбата, защото с нея винаги е забавно, без да се налага да използват играчки или някакви приспособления за забавление, измислени от възрастните. Тя просто има въображение и това стига. Проблемите започват, когато приятелчетата ѝ едно по едно започват да изчезват. Оказва се, че възрастните изведнъж нямат никакво време. Как така изведнъж, ще попитате. Ами просто изведнъж всички решават да пестят времето.

„Сметката е грешна и въпреки това излиза.“, както се казва в книгата. Сивите господа са виновни. Те издирват стресирани и недоволни от живота си хора (, които, да си го кажем направо, с лопата да ги ринеш) и ги убеждават, че е най-разумно да започнат да пестят време, за да не може животът да им се изплъзне неусетно между пръстите. Понеже от какво друго е съставен животът на човека освен от просто време, нали така? Ами, да кажем, че така си мислят почти всички възрастни в романа. И затова си откриват „банкови сметки“ за време и всеки ден заделят по малко време. Не за себе си или за хората, които обичат, ами за банковата сметка, която се управлява от сивите господа. Целта на Момо е да спаси хората от сивите господа, които всъщност крадат времето, съдържащо се в банковите сметки, и които могат да съществуват само и единствено благодарение на него.
Та така. После следват цял куп приключения, които не смятам да ви разказвам, за да не развалям интригата. Ако искате да знаете, прочетете книгата сами. Ама за да сме наясно, че „Момо“ наистина роман и за деца, и за възрастни, ще ви кажа защо мисля така.
На първо място, кажете ми кое дете ще разбере напълно алегорията с краденето на време и събирането му в банкови сметки с лихви? Почти никое. Децата като цяло никога не страдат директно от сивите господа. Тъй като хората нямаме физически сетива за времето, не сме научени по рождение да го отчитаме. Работим с времето само мислейки за него, а за да можем да правим това, първо трябва някой да ни научи. И тук стигаме до второто нещо, което децата не биха могли да разберат: Момо наистина е различна от останалите деца и това отчасти се дължи на факта, че няма родители. Не бих нарекла Момо сираче, тъй като тази дума предполага някакво страдание, но това, че няма родители, означава, че няма кой да я „възпитава“. Което пък от своя страна означава, че Момо живее на известна дистанция от културните норми, понеже никой не ѝ ги налага. Живее метафорично в покрайнините на обществото и от тази си позиция има един вид „обективен“ поглед над тях. За нея неща, които са социално желани, не само не са достъпни, но и не са интересни. Точно затова обаче Момо е една от единствените, които осъзнават, че сивите господа са заплаха и които могат да спасят хората от тях.
Как ще ги спаси, няма да ви кажа. Ще кажа само, че и развръзката е също толкова хитро скроена и логично измислена, колкото и завръзката. И че един от героите, които помагат на Момо, е Бепо, уличният метач, който обожава работата си. Пък ако вие, след като прочетете книгата, откриете още начини да се преборим със сивите господа, кажете ми.
0 Коментар(а):
Публикуване на коментар